Vybudovanie nového zberného dvora alebo rozšírenie už existujúcej prevádzky si od obce/mesta vyžaduje viacero úkonov a rozhodnutí. Okrem získania povolenia od príslušných orgánov verejnej správy musí samospráva nielen nájsť pre zberný dvor vhodný pozemok ale zabezpečiť aj jeho vybavenie.
Na zbernom dvore by určite nemali chýbať vaňové kontajnery, abrolly, nádoby a kontajnery na jedlý olej, šatstvo, drobný stavebný odpad či nebezpečný odpad,“
Naša spoločnosť MEVA-SK v spolupráci so samosprávami už realizovala niekoľko stoviek projektov, ktoré sa týkali zberných dvorov. Podľa našich skúseností samosprávy pri výstavbe alebo rozširovaní zberného dvora riešia množstvo otázok.
Predstavitelia miest a obcí sa najčastejšie zaujímajú o to, aké sú vhodné nádoby na rôzne druhy odpadov, aký kontajner používať na batérie, aké nádoby sa hodia na jedlé oleje, šatstvo, nebezpečné odpady či drobné stavebné odpady.
Zberný dvor potrebuje návrh
Prvým krokom pri výstavbe každého zberného dvora je jeho návrh. Ten by mal predovšetkým zohľadňovať individuálne potreby a možnosti daného mesta či obce, prípadne skupiny obcí, pokiaľ samosprávy plánujú využívať zberný dvor spoločne.
Prevádzkovateľom zberných dvorov, ktorí plánujú rozširovať svoje prevádzky, resp. sa zamýšľajú vybudovať nový zberný dvor, pomáhame s návrhom a následne aj s realizáciou projektu. Základom úspešnej realizácie je premyslený návrh a kvalitné vybavenie zberného dvora.“
MEVA-SK má vo svojej ponuke pre zberné dvory rôzne typy kontajnerov, boxov či sudov. K najčastejšie využívaným nádobám patria vaňové kontajnery s objemami od 5 m3 do 10 m3, ktoré po oboch stranách disponujú hákmi na výsyp a sú určené na manipuláciu s reťazovým nosičom.
Využitie na každom zbernom dvore nájdu tiež oceľovo-plechové kontajnery Abroll s objemami od 5,7 m3 do 30 m3 vyrábané v rôznych prevedeniach na separáciu a zber plastov, papiera aj stavebného odpadu, špecializovaný 640 l kontajner na žiarivky či špeciálne kontajnery a nádoby na nebezpečný odpad.
Zberný dvor slúži predovšetkým na zber objemných odpadov, napríklad nábytku, odpadu z bytových úprav v malom množstve, dreveného odpadu, kuchynského a reštauračného odpadu z domácností, odpadu z údržby zelene, kovového odpadu, papiera, skla, plastov a nápojových kartónov, ale aj starých elektrozariadení, použitých svetelných zdrojov či nebezpečného odpadu (zvyšky farieb, oleje, batérie, akumulátory či agrochemikálie).
Pre viac informácií môžete kontaktovať spoločnosť MEVA-SK s. r. o. naše obchodné oddelenie na tel. čísle: +421 58 732 74 83. Viac na www.meva.sk.